472222884_2039213826502844_3343569378604030617_n

První pomoc při předávkování kratomem

14. 03. 2025

Sledujete profily P-centrum Prevence na instagramu nebo facebooku? Naši preventisté a lektoři vytváří odborné a srozumitelné příspěvky. Seznamují tak širší veřejnost s aktuálními tématy z oboru prevence rizikového chování dětí a mládeže. Tentokrát se rozhodli posvítit si na látku jménem kratom a na to, co dělat v případě předávkování. Jejich malou osvětu podpoříte především sledováním, sdílením, nebo přidáním komentáře.

První pomoc při předávkování kratomem

Příznaky předávkování mohou zahrnovat pocení, nevolnost, únavu, zvracení, zmatenost, problémy s dýcháním a bezvědomí. Pokud si všimneš, že postižený působí zmateně, má potíže s dýcháním nebo je v bezvědomí, postupuj následovně:

Nejprve se ujisti, že tobě samotnému nehrozí žádné nebezpečí. Je situace bezpečná? Pokud ano, můžeš jednat. Pokud ne, okamžitě zavolej záchrannou službu na čísle 155 a přesuň se do bezpečí.
Pokud je člověk zmatený, sleduj ho z bezpečné vzdálenosti a ujisti se, že si neublíží. Vyčkej, než dorazí pomoc. Pokud si postižený stěžuje na potíže s dechem, posaď ho do polosedu, například na zem, a zajisti přísun čerstvého vzduchu – otevři okno nebo odstraň těsný oděv.

Pokud postižený reaguje jen částečně (například žvatlá, chce spát, nebo je ve stavu podobném spánku), ulož ho do stabilizované polohy na boku. Tím předejdeš riziku, že by mohl vdechnout zvratky.
Jestliže nereaguje vůbec, může být v bezvědomí. Jak to poznáš? Nejprve ho oslov. Pokud nereaguje, jemně s ním zatřes. Pokud stále nevydává žádné zvuky a nijak nereaguje, polož ho na rovnou a tvrdou podložku a proveď záklon hlavy. Tento úkon uvolní dýchací cesty – to je naprosto zásadní. Pamatuj, nikdy nic nedávej postiženému do úst!

Zkontroluj, zda postižený dýchá normálně. Sleduj jeho hrudník – normální dýchání znamená 3–4 nádechy za 10 sekund. Pokud dýchá, udržuj záklon hlavy a volej 155.
Pokud postižený nedýchá normálně, hlasitě zavolej „POMOC!“ nebo požádej někoho o asistenci. Poté vytoč 155 a zahaj srdeční masáž. Stlačuj hrudník do hloubky 5–6 cm (představ si krabičku Tic Taců) frekvencí 100–120 stlačení za minutu. Pokud se necítíš na dýchání z úst do úst, pokračuj pouze ve stlačování hrudníku, dokud tě někdo nevystřídá nebo dokud nepřijede pomoc.

Pamatování těchto základních kroků může zachránit život. Vždy jednej klidně a soustředěně.

 

P-centrum